TAISYKLĖS
  Vežamų krovinių draudimas
   

Nr. 013

1. Bendroji dalis

1.1. Draudikas - UAB “BTA Draudimas”, vadovaudamasis Vežamų krovinių draudimo taisyklėmis (toliau - Taisyklės), sudaro draudimo sutartis su fiziniais ir juridiniais asmenimis (toliau - Draudėjas), norinčiais apdrausti visų rūšių transporto priemonėmis vežamus krovinius.
1.2. Vežamų krovinių draudimo taisyklės (toliau – taisyklės) – tai Draudiko nustatytos vežamų krovinių draudimo sąlygos, pagal kurias Draudikas, turėdamas Valstybinės draudimo priežiūros tarnybos leidimą, vykdo savanoriškąjį draudimą.
1.3. Vežamų krovinių draudimo polisas (toliau polisas) - oficialus dokumentas, kuriuo patvirtinamas draudimo sutarties pagal šias taisykles sudarymas.
1.4. Draudėjas – fizinis ar juridinis asmuo, šių taisyklių pagrindu sudaręs su Draudiku draudimo sutartį, pagal kurią, sumokėjęs draudimo įmoką ar jos dalį, įgyja draudiminę apsaugą dėl vežamo krovinio sugadinimo ir/ar sunaikinimo, ir/ar dingimo taisyklių  nustatyta tvarka ir sąlygomis.
1.5. Apdraustasis – Draudėjo nurodytas ir draudimo polise įvardintas fizinis asmuo, kurio gyvenime atsitikus draudiminiam įvykiui, Draudikas privalo išmokėti draudimo išmoką.
1.6. Naudos gavėjas – draudimo polise Draudėjo valia nurodytas arba Apdraustojo paskirtas asmuo, kuris draudimo sutartyje nurodytomis sąlygomis įgyja teisę į draudimo išmoką.
1.7. Tretieji asmenys – asmenys, nenurodyti draudimo sutartyje, bet įgyjantys teisę į draudimo išmoką Taisyklėse nurodytomis sąlygomis.
1.8. Bendroji avarija – tai įvykis, atsitikęs pervežant krovinį jūros transportu, kai, siekiant išgelbėti laivą ir/ar krovinį nuo kilusio jiems pavojaus, dalis vežamo krovinio ar visas krovinys laivo kapitono sprendimu išmetamas už laivo borto.
1.9. Krovinio vertė – tai esanti išsiuntimo vietoje draudimo sutarties (kai sudaroma vienkartinė vežamų krovinių draudimo sutartis) arba Draudiko atsakomybės (kai sudaroma generalinė draudimo sutartis) įsigaliojimo metu krovinio vertė, nurodyta vežimo arba krovinio įsigijimo dokumentuose.
1.10. Krovinys – tai materialus daiktas (jų visuma), vežamas viename transportavimo vienete (pvz.: konteineryje, puspriekabėje, priekaboje, vagone).
1.11. Krovinio dalis – tai vieno tipo (rūšies) materialių daiktų visumos dalis, esanti viename transportavimo vienete.
1.12. Draudimo suma – tai draudimo sutartyje nurodyta pinigų suma, kurios ribose Draudikas atlygina draudiminio įvykio metu Draudėjo patirtus nuostolius.
2. Draudimo objektas

2.1. Draudimo objektu yra turtiniai interesai, susiję su krovinio, vežamo visų rūšių tinkamomis krovinių priėmimui ir transportavimui transporto priemonėmis, sugadinimu ir/ar sunaikinimu, ir/ar dingimu.
3. Draudiminiai įvykiai

3.1. Krovinio ar jo dalies sugadinimas ir/ar sunaikinimas, ir/ar dingimas dėl žemiau nurodytų draudiminių įvykių, atitinkamai kiekvienam draudimo variantui:
3.1.1. variantas “A” – DRAUDIMAS NUO  VISŲ  RŪŠIŲ  RIZIKŲ DĖL KROVINIO SUGADINIMO, SUNAIKINIMO AR DINGIMO;
Atlyginama Draudėjo patirta žala, dėl krovinio ar jo dalies sugadinimo ir/ar sunaikinimo, ir/ar dingimo, kurį padarė bet koks išorinės jėgos poveikis bei Bendroji avarija, išskyrus atvejus, nurodytus taisyklių 4 punkte;
3.1.2. variantas ”B” – DRAUDIMAS NUO KROVINIO SUGADINIMO, SUNAIKINIMO AR DINGIMO;
Atlyginama Draudėjo patirta žala, susijusi su krovinio ar jo dalies sugadinimu ir/ar sunaikinimu, ir/ar dingimu dėl:
3.1.2.1. laivo užplaukimo ant seklumos, išmetimo į krantą, apvirtimo, nuskendimo;
3.1.2.2. laivo susidūrimo su bet kokiu išoriniu objektu (išskyrus vandenį);
3.1.2.3. krovinio nuvirtimo, apvirtimo arba iškritimo už borto ar iš vežančios transporto priemonės;
3.1.2.4. gaisro, sprogimo ir su tuo susijusiu laivo gelbėjimu ar gaisro gesinimu;
3.1.2.5. žaibo, audros, viesulo, liūties, krušos, žemės drebėjimo, ugnikalnio išsiveržimo ar kitų stichinių nelaimių. Šiame punkte nurodytos stichinės nelaimės buvimą turi patvirtinti atitinkama valstybinė institucija;
3.1.2.6. transporto priemonių apsivertimo, dingimo be žinios, nuvažiavimo nuo bėgių ar dėl kelių eismo įvykio;
3.1.2.7. Bendrosios avarijos - krovinio išmetimo už borto, siekiant išgelbėti laivą, bangų nušluoto krovinio;
3.1.2.8. jūros, upės ar ežero vandens patekimo į laivą, konteinerius, pakėlimo prietaisus ar krovinio sandėliavimo vietą (jei sandėliavimo sąlygos buvo tinkamos ir buvo griežtai laikomasi sandėliavimo taisyklių);
3.1.2.9. krovinio pakrovimo, sandėliavimo ar iškrovimo;
3.1.2.10. skraidančių aparatų ar jų dalių užkritimo, tiltų griuvimo.
3.1.3. variantas “C” – DRAUDIMAS NUO KROVINIO SUNAIKINIMO AR DINGIMO. Pagal šį draudimo variantą atlyginama Draudėjo patirta žala dėl draudiminių įvykių, susijusių su krovinio ar jo dalies sunaikinimu ir/ar dingimu dėl:
3.1.3.1. laivo užplaukimo ant seklumos, išmetimo į krantą, apvirtimo, nuskendimo;
3.1.3.2. laivo susidūrimo su bet kokiu išoriniu objektu (išskyrus vandenį);
3.1.3.3. krovinio nuvirtimo, apvirtimo, iškritimo už laivo borto ar iš vežančios transporto priemonės;
3.1.3.4. gaisro, sprogimo ir su tuo susijusiu laivo gelbėjimu ar gaisro gesinimu;
3.1.3.5. žaibo, audros, viesulo, liūties, krušos, žemės drebėjimo, ugnikalnio išsiveržimo ar kitų stichinių nelaimių. Šiame punkte nurodytos stichinės nelaimės buvimą turi patvirtinti atitinkama valstybinė institucija;
3.1.3.6. transporto priemonių apsivertimo, dingimo be žinios, nuvažiavimo nuo bėgių ar dėl kelių eismo įvykio;
3.1.3.7. Bendrosios avarijos - krovinio išmetimo už borto, siekiant išgelbėti laivą, bangų nušluoto krovinio.
3.2. Pagal draudimo variantus B ir C žala dėl gyvūnų ir paukščių kritimo, krovinio nutekėjimo ar nubyrėjimo, sulaužymo ar stiklo, porceliano, fajanso, keramikos, marmuro, bei gaminių iš jų, įvairių rūšių plytų, litografinių akmenų ir kitų lūžtančių ir dūžtančių daiktų pakenkimo ir pažeidimo atlyginama tik tais atvejais, jei žala kroviniui padaryta laivo ar kitos transporto priemonės sugadinimo ar sunaikinimo metu.
3.3. Apdraudžiant vežamą krovinį draudimo variantu B ar C, Draudikas pagal atskirą susitarimą su Draudėju taip pat gali prisiimti atsakomybę už nuostolius, patirtus dėl priežasčių, išvardintų šių taisyklių 4.1.13. punkte.
4. Nedraudiminiai įvykiai

4.1. Nedraudiminiai įvykiai yra krovinio ar jo dalies sugadinimas ir/ar sunaikinimas, ir/ar dingimas dėl:
4.1.1. Draudėjo ar jo atstovų tyčinių veiksmų (išskyrus būtinosios ginties ir kitus įstatymų numatytus atvejus);
4.1.2. krovinių vežimo, siuntimo ir saugojimo taisyklių pažeidimo;
4.1.3. netinkamo krovinio įpakavimo, uždarymo, laikymo transporto priemonėje arba sugadintų krovinių siuntimo;
4.1.4. krovinių natūralaus nubyrėjimo, nutekėjimo, natūralaus svorio ar tūrio sumažėjimo, ar normalaus nusidėvėjimo;
4.1.5. atominio sprogimo, radiacijos ir radioaktyvaus užteršimo, branduolinės energijos poveikio;
4.1.6. temperatūros poveikio, laivo triumo oro poveikio ar ypatingų natūralių krovinio savybių, įskaitant nuodžiūvį;
4.1.7. netinkamo plaukioti jūromis laivo panaudojimo krovinio pervežimui, taip pat dėl kitų transporto priemonių ar konteinerių netinkamo pritaikymo saugiam krovinių vežimui, jeigu Draudėjui ar jo atstovams visa tai buvo žinoma krovinio pakrovimo į pervežimo priemonę ar konteinerį metu;
4.1.8. degaus ar sprogstančio krovinio užsidegimo ar sprogimo, jei Draudėjas žinojo apie šias krovinio savybes, bet neinformavo apie tai Draudiko;
4.1.9. kirminų, graužikų, vabzdžių, gyvulių padarytos žalos kroviniui;
4.1.10. pavėluoto krovinio pristatymo;
4.1.11. sumažėjusių krovinio vežimo metu kainų ar krovinio vertės;
4.1.12. karo, karinių veiksmų, nuo karo užsilikusių minų, torpedų, bombų ar kitokių ginklų, piratiškų veiksmų, pilietinio karo, visuotinių neramumų ir streikų, konfiskacijos, rekvizicijos, ar krovinio sunaikinimo karinės ar civilinės valdžios reikalavimu.
4.1.13. Draudikas neatlygina Draudėjo nuostolių:
4.1.13.1. susijusių su narkotikais, jų žaliava ar daiktais, kurių gamybą, eksportą ar importą draudžia Lietuvos Respublikos teisės aktai, ar tokiais kroviniais, kurių vežimui yra reikalingos specialios licencijos, o Draudėjas jų neturi;
4.1.13.2. tais atvejais, kai nėra išorinio įpakavimo, uždarymo ar  plombų pažeidimų;
4.1.14. Pagal B ir C draudimo grupes nedraudiminiai įvykiai taip pat yra:
4.1.14.1. krovinio ar jo dalies vagystė;
4.1.14.2. tyčinis krovinio ar jo dalies sunaikinimas ar sugadinimas dėl trečiųjų asmenų neteisėtų veiksmų;
4.1.14.3. krovinio sudrėkimas dėl atmosferinės drėgmės.
4.2. Draudikas neatlygina bet kokių kitų netiesioginių Draudėjo nuostolių (dėl krovinio kainos kritimo, finansinių nuostolių dėl krovinio pavėluoto pristatymo ir pan.).
4.3. Draudikas nekompensuoja išlaidų, jeigu Apdraustasis arba Draudėjas:
4.3.1. Draudikui pateikia neteisingą, klaidinančią informaciją apie draudiminį įvykį;
4.3.2. nepateikia Draudikui dokumentų, kurie patvirtintų draudiminį įvykį ir atsiradusių nuostolių dydį;
4.4. Draudikas turi teisę sumažinti ar atsisakyti išmokėti draudimo išmoką:
4.4.1. jeigu Draudėjas gavo visą žalos atlyginimą iš trečiojo asmens, kalto dėl padarytos žalos. Jei tretysis asmuo žalą atlygino tik iš dalies,  likusią dalį Draudikas atlygina šių Taisyklių sąlygomis;
4.4.2. jeigu Draudėjas pažeidė  kitus šiose Taisyklėse numatytus įsipareigojimus bei prievoles ir  tai turėjo įtakos žalos atsiradimui ir/ar padidėjimui;
4.4.3. kitais taisyklių bei Lietuvos Respublikos teisės aktų numatytais atvejais.

5. Pareiga atskleisti informaciją

5.1. Prieš sudarant draudimo sutartį, Draudėjas privalo pateikti Draudikui visą žinomą informaciją apie aplinkybes, galinčias turėti esminės įtakos draudiminio įvykio atsitikimo tikimybei ir šio įvykio galimų nuostolių dydžiui (draudimo rizikai), jeigu tos aplinkybės nėra žinomos Draudikui.
5.2. Esminėmis aplinkybėmis, apie kurias Draudėjas privalo informuoti draudiką, pripažįstamos aplinkybės, nurodytos raštiškame prašyme (priedas 1) sudaryti draudimo sutartį, taip pat aplinkybės, apie kurias draudikas papildomai raštu prašė Draudėjo suteikti informaciją.
5.3. Jeigu Draudėjas prašyme sudaryti draudimo sutartį nepateikė Draudiko nustatytos informacijos ar informacijos, kurią Draudikas papildomai raštu prašė pranešti, ar pateikė šią informaciją nepilnai, o Draudikas, neatsižvelgdamas į tai, sudarė draudimo sutartį, tai Draudikas netenka teisės reikalauti nutraukti draudimo sutartį ar pripažinti ją negaliojančia remdamasis tuo, kad Draudėjas jam nepateikė informacijos.
5.4. Jeigu po draudimo sutarties sudarymo nustatoma, kad Draudėjas suteikė Draudikui žinomai melagingą informaciją apie aplinkybes, numatytas 5.1. punkte, tai Draudikas turi teisę reikalauti pripažinti draudimo sutartį negaliojančia, išskyrus atvejus, kai aplinkybės, kurias Draudėjas nuslėpė, išnyko iki draudiminio įvykio ar neturėjo įtakos draudiminiam  įvykiui.
5.5. Jeigu po draudimo sutarties sudarymo nustatoma, kad Draudėjas dėl neatsargumo nepateikė 5.1. punkte nustatytos informacijos, tai Draudikas privalo ne vėliau kaip per du mėnesius nuo šių aplinkybių sužinojimo pasiūlyti Draudėjui pakeisti draudimo sutartį. Jeigu Draudėjas atsisako tai padaryti ir per vieną mėnesį neatsako į pateiktą pasiūlymą, Draudikas turi teisę reikalauti nutraukti draudimo sutartį.
5.6. Jeigu Draudėjas dėl neatsargumo nepateikė 5.1. punkte nustatytos informacijos, tai įvykus draudiminiam įvykiui Draudikas privalo išmokėti draudimo išmoką, kuri būtų išmokama Draudėjui įvykdžius 5.1. punkte numatytą sąlygą, dalį, proporcingą sutartos draudimo įmokos ir draudimo įmokos, kuri būtų nustatyta Draudėjui, jeigu jis būtų įvykdęs šio straipsnio 5.1. punkte numatytą pareigą, santykiui.
5.7. Prieš sudarydamas draudimo sutartį, Draudikas arba jo įgaliotas atstovas taip pat privalo suteikti draudėjui – fiziniam asmeniui šią informaciją:
5.7.1. draudimo sutarčiai taikomą teisę;
5.7.2. draudimo sutarties nutraukimo sąlygas ir būdus;
5.7.3. nedraudiminius įvykius ir kitus atvejus, kada Draudikas turi teisę atsisakyti mokėti arba sumažinti draudimo išmoką.
5.8. Sudarant draudimo sutartį ir jos galiojimo metu Draudikas (ar jo įgaliotas atstovas) privalo suteikti Draudėjui šią informaciją apie: Draudiko pavadinimą, Draudiko įmonės rūšį, adresą, iš draudimo sutarties kylančių ar su ja susijusią ginčų sprendimo tvarką, Draudiko elgesį, kai Draudėjas pažeidžia draudimo sutarties sąlygas, galimus draudimo rizikos padidėjimo atvejus.
6. Draudimo sutarties sudarymo ir įsigaliojimo tvarka

6.1. Draudimo sutartis sudaroma vadovaujantis Draudėjo pateiktu Draudiko nustatytos formos prašymu (1 priedas), kuriame pateikiama informacija, reikalinga draudimo rizikai įvertinti ir  draudimo įmokai apskaičiuoti.
6.2. Jeigu draudimo sutartis sudaryta trečiojo asmens (naudos gavėjo) naudai, tai atsakingas Draudikui už sutarties vykdymą yra Draudėjas, tačiau  Draudikas turi teisę reikalauti, kad draudimo sutartyje numatytas prievoles įvykdytų naudos gavėjas, jeigu Draudėjas savo prievolių pagal draudimo sutartį neįvykdė, o naudos gavėjas pareiškia Draudikui reikalavimą išmokėti draudimo išmoką. Atsitikus draudiminiam įvykiui, Draudikas, esant naudos gavėjo raštiškam sutikimui gali išmokėti draudimo išmoką Draudėjui.  Draudėjas turi teisę pakeisti draudimo sutartyje nurodytą  naudos gavėją kitu asmeniu, apie tai raštu pranešęs Draudikui, išskyrus tuos atvejus kai naudos gavėjas jau įvykdė kokias nors prievoles pagal draudimo sutartį arba pareiškė reikalavimą Draudikui išmokėti draudimo išmoką.
6.3. Draudimo sutartį galima sudaryti:
6.3.1. vienkartiniam pervežimui;
6.3.2. daugkartiniams pervežimams (generalinė sutartis) – tai tokia pervežamų krovinių sutartis, kurioje yra numatomas ilgalaikis daugkartinis krovinių pervežimas, numatant vežamų krovinių tipą, maršrutą bei kitas sąlygas, turinčias įtakos draudimo rizikos įvertinimui.
6.4. Draudimo sutartis įsigalioja polise nurodytą dieną, bet ne anksčiau kaip:
6.4.1. mokant draudimo įmoką ar pirmą įmokos dalį grynais pinigais - sekančią dieną po draudimo įmokos sumokėjimo, 00 val.00 min.;
6.4.2. mokant draudimo įmoką ar pirmą įmokos dalį mokėjimo pavedimu - sekančią dieną po lėšų įskaitymo Draudiko sąskaitoje dienos, 00 val. 00 min.
6.5. Draudiminė apsauga prasideda nuo to momento, kada krovinys pakrautas vežimui (apie tai fiksuojant vežimo dokumentuose) iš krovinio paskutinės sandėliavimo vietos polise nurodytame išvykimo punkte, su sąlyga, kad yra sumokėta draudimo įmoka 10.3 punkte nurodyta tvarka. Draudiminė apsauga galioja visą krovinio vežimo laikotarpį, įskaitant perkrovimus, o taip pat saugojimą perkrovimo vietose, kol krovinys bus pristatytas į gavėjo sandėlį ar į galutinio pristatymo punktą, nurodytą polise.


7. Draudimo laikotarpis

7.1. Draudimo sutartis sudaroma Draudėjo pageidaujamam laikotarpiui. Draudimo laikotarpis nurodomas polise.
7.2. Draudiminė apsauga baigiasi nuo to momento, kai įvyksta žemiau nurodytas įvykis:
7.2.1. baigiasi draudimo sutarties galiojimo terminas;
7.2.2. dėl draudiminių įvykių išmokama visa draudimo suma;
7.2.3. nutraukiama draudimo sutartis.
7.3. kai Draudėjas nesumoka draudimo sutartyje nurodytos draudimo įmokos dalies arba pavėluoja ją sumokėti polise nustatytais terminais. Draudiminė apsauga atnaujinama 10.4. punkte numatyta tvarka;
7.4. kai tik krovinys pristatomas į paskirties vietą, kurią nurodė gavėjas;
7.5. kai Draudėjo nurodymu vykdomas tarpinis sandėliavimas viršija 30 kalendorinių dienų laikotarpį, jei draudimo sutartyje nenumatyta kitaip. Jeigu šis terminas viršijamas prieš pakraunant į jūrinį laivą, draudiminė apsauga vėl įsigalioja atnaujinus vežimą ne vėliau kaip per 90 kalendorinių dienų;
7.6. kai praeina 60 kalendorinių dienų iškrovus prekes iš jūros laivo paskirties uoste, jei draudimo sutartyje nenumatyta kitaip;
7.7. kai prekės išparduodamos dėl draudiminio įvykio;
7.8. kai apdrausto krovinio vežimo maršrutas pakeičiamas arba pakeičiamos apdrausto krovinio vežimo sąlygos, ar jis perkraunamas į kitą transporto priemonę, to iš anksto raštu nesuderinus su Draudiku.
8. Draudimo suma

8.1. Krovinys draudžiamas Draudėjo pasirinkta suma, bet ne didesne, negu krovinio vertė. Atskirai nurodant draudimo sutartyje į draudimo sumą gali būti įskaičiuojamas ir krovinio vežimo frachtas.
8.2. Sudarant draudimo sutartį daugkartiniams pervežimams, Draudiko atsakomybė už vieno draudiminio įvykio sukeltą žalą ribojama draudimo suma, nustatyta vienam draudiminiam įvykiui. Draudiko atsakomybė už visus draudiminius įvykius, įvykusius per visą draudimo sutarties galiojimo laikotarpį ribojama, bendra draudimo suma.
8.3. Draudimo polise nurodyta draudimo suma po sutarties sudarymo negali būti ginčijama, išskyrus atvejus, kai Draudikas, nepasinaudojęs savo teise įvertinti draudimo riziką, buvo apgautas dėl to, kad buvo nurodyta žinomai melaginga draudimo vertė arba buvo padaryta aritmetinė ar rašybos klaida.
8.4. Jeigu draudimo suma, nurodyta draudimo sutartyje, viršija draudimo vertę, tai draudimo sutartis negalioja dėl tos draudimo sumos dalies, kuri viršija draudimo vertę. Tačiau išmokėta draudimo vertę viršijanti draudimo išmoka negali būti išieškota.
8.5. Jeigu draudimo įmokos mokamos periodiškai ir, nustačius 8.4. punkte nurodytas aplinkybes, draudimo įmoka  dar nėra visiškai sumokėta, likusi mokėti draudimo įmokos suma sumažinama proporcingai draudimo sumos sumažinimo dydžiui.
8.6. Jeigu draudimo suma buvo padidinta dėl Draudėjo apgaulės, Draudikas turi teisę reikalauti draudimo sutartį pripažinti negaliojančia ir atlyginti jam padarytus nuostolius, kiek jų nepadengia gauta draudimo įmoka.
8.7.  Taisyklių 8.4., 8.5., 8.6. punktų nuostatos taip pat taikomos tais atvejais, kai draudimo suma viršija draudimo vertę apdraudus tą patį objektą pagal kelias draudimo sutartis su skirtingais draudikais (dvigubas draudimas). Šiuo atveju draudimo išmoka, kurią turi mokėti kiekvienas draudikas, sumažinama proporcingai draudimo sumos sumažinimui pagal atitinkamą draudimo sutartį.
8.8.  Jeigu draudimo sutartyje nustatyta draudimo suma yra mažesnė už draudimo vertę, tai, įvykus draudiminiam įvykiui, Draudikas privalo atlyginti Draudėjui (naudos gavėjui) dalį jo patirtų nuostolių, proporcingą draudimo sumos ir draudimo vertės santykiui.



9. Franšizė

9.1. Krovinys gali būti draudžiamas taikant franšizę arba be jos. Franšizės dydis nustatomas litais fiksuota suma, nurodant jos dydį draudimo sutartyje.
9.2. Franšizė gali būti sąlyginė (s) ir besąlyginė (b). Taikant sąlyginę franšizę, Draudikas nemoka draudimo išmokos, jei jos dydis lygus ar mažesnis už franšizę, tačiau tuo atveju, kai draudimo išmoka viršija franšizės dydį, draudimo išmoka nemažinama franšizės dydžiu. Taikant besąlyginę franšizę, draudimo išmoka kiekvienu draudiminio įvykio atveju yra mažinama franšizės dydžiu.
10. Draudimo įmoka

10.1. Draudimo įmoka apskaičiuojama vadovaujantis Draudiko nustatyta draudimo įmokų apskaičiavimo metodika. Tokia tvarka apskaičiuota draudimo įmoka turi būti ne mažesnė už draudimo įmoką, kuri apskaičiuojama, taikant minimalų tarifą, nurodytą taisyklių 2 priede.
10.2. Draudimo įmoka gali būti mokama grynais pinigais arba mokėjimo pavedimu.
10.3. Draudimo įmokos mokėjimo tvarka ir terminai nustatomi polise. Draudėjas gali pasirinkti draudimo įmokos mokėjimo periodiškumą:
10.3.1. mokėti iš karto už vienerių metų draudimo laikotarpį;
10.3.2. mokėti kas pusę metų su 3 procentų priedu nuo nesumokėtos draudimo įmokos dalies;
10.3.3. mokėti kas ketvirtį ar kiekvieną mėnesį su 5 procentų priedu nuo nesumokėtos draudimo įmokos dalies.
10.4. Draudėjui nesumokėjus draudimo įmokos, draudimo sutartyje nustatytu laiku (išskyrus atvejį, kai draudimo sutarties įsigaliojimas siejamas su draudimo įmokos sumokėjimu), Draudikas apie tai privalo pranešti Draudėjui raštu, nurodydamas, jog, per 15 dienų, nuo pranešimo gavimo Draudėjui nesumokėjus draudimo įmokos ar jos dalies, Draudiko prievolės, įvykus draudiminiam įvykiui, mokėti draudimo išmoką vykdymas bus sustabdytas ir atnaujintas tik Draudėjui sumokėjus draudimo įmoką. Preziumuojama, jog Draudėjas gavo Draudiko pranešimą, išsiųstą paštu, praėjus protingam terminui po jo išsiuntimo. Draudimo sutartyje gali būti numatyti terminai, ilgesni už šioje dalyje nurodytus terminus.
10.5. Jei draudiminis įvykis įvyksta draudiko prievolės įvykus draudiminiam įvykiui mokėti draudimo išmoką vykdymo sustabdymo (toliau – draudimo apsaugos sustabdymo) metu, tai draudikas neprivalo mokėti draudimo išmokos.
10.6. Jei draudimo apsaugos sustabdymas tęsiasi ilgiau negu 3 mėnesius, tai draudikas turi teisę vienašališkai nutraukti draudimo sutartį. Draudikas, šiuo pagrindu nutraukęs draudimo sutartį, turi teisę į iki draudimo sutarties nutraukimo nesumokėtas draudimo įmokas, tarp jų ir įmokas, tenkančias draudimo apsaugos sustabdymo laikotarpiui, bet neilgesniam kaip 3 mėnesiai.
10.7. Padidėjus draudimo rizikai kaip nurodyta 13.2.4 punkte, Draudikas, atsižvelgdamas į naujai atsiradusias aplinkybes ir susitaręs su Draudėju, nustato papildomą draudimo įmoką ir, Draudėjui ją sumokėjus, išduoda priedą prie poliso.
10.8. Padidėjus draudimo rizikai (atsiradus taisyklių 13.2.4. punkte nurodytoms aplinkybėms), Draudėjas ne vėliau kaip per 3 dienas (išskyrus švenčių ir poilsio dienas), kai apie tokias aplinkybes sužinojo,  apie tai privalo raštu pranešti Draudikui, kuris, turi teisę reikalauti pakeisti draudimo sutarties sąlygas arba padidinti draudimo įmoką. Jeigu Draudėjas tokiu atveju nesutinka pakeisti draudimo sutarties sąlygų ar mokėti didesnė draudimo įmokos, Draudikas turi teisę kreiptis į teismą dėl draudimo sutarties nutraukimo ar pakeitimo iš esmės pasikeitus aplinkybėms.
10.9. Jeigu Draudėjas neįvykdo 10.8. punkte nustatytos pareigos, Draudikas turi teisę reikalauti nutraukti sutartį ir atlyginti nuostolius tiek, kiek jų nepadengia gautos draudimo įmokos. Tačiau Draudikas neturi teisės reikalauti nutraukti draudimo sutartį, jeigu išnyko aplinkybės, galėjusios sukelti draudimo rizikos padidėjimą.
10.10. Jeigu draudimo sutarties galiojimo metu iš esmės pasikeičia draudimo sutartyje nustatytos aplinkybės, dėl kurių sumažėja ar gali sumažėti draudimo rizika, Draudėjas dėl draudimo rizikos sumažėjimo turi teisę reikalauti pakeisti draudimo sutarties sąlygas arba sumažinti draudimo įmoką. Jeigu Draudikas tokiu atveju nesutinka pakeisti draudimo sutarties sąlygų ar mokėti sumažintos draudimo įmokos, Draudėjas turi teisę kreiptis į teismą dėl draudimo sutarties nutraukimo ar pakeitimo iš esmės pasikeitus aplinkybėms.
11. Žalos nustatymo tvarka ir draudimo išmokų apskaičiavimas

11.1. Žalos dydį ir Draudimo išmoką nustato Draudikas, vadovaudamasis krovinio sugadinimo aktu, Draudėjo pateiktais turėtus nuostolius patvirtinančiais dokumentais: sąskaitomis faktūromis, važtaraščiais, konosamentais ir kitais krovinių vežimo dokumentais. Draudimo išmoka taip pat apskaičiuojama remiantis kompetentingų valstybės organų, įstaigų pažymomis bei kitais dokumentais, reikalingais draudiminio įvykio nustatymui ir žalos dydžio apskaičiavimui.
11.2. Jeigu krovinys sugadinamas ir/ar sunaikinamas, jis dingsta, dingus laivui, arba krovinys tampa netinkamas naudojimui pagal savo tiesioginę paskirtį, nuostoliu laikoma jo buvusi rinkos vertė prieš pat atsitinkant draudiminiam įvykiui, atėmus iš jos išgelbėto krovinio vertę.
11.3. Krovinys arba dalis krovinio laikomi sugadintais, kai draudiminio įvykio metu krovinys praranda savo kokybę, pradines savybes arba atskiros krovinio dalys tampa netinkamos naudoti, bet gali būti suremontuotos ir panaudotos pagal paskirtį arba parduotos.
11.4. Krovinio sugadinimo atveju nuostolių suma bus apskaičiuojama atimant iš krovinio vertės po draudiminio įvykio likusio krovinio rinkos vertę.
11.5. Apgadinto krovinio rinkos vertę galima nustatyti jį išparduodant arba viešai jį parduodant aukcione, kai Draudikas to reikalauja sužinojęs apie aplinkybes, kurios įtakoja nuostolių dydį.
11.6. Nuostolių dydis dėl dingusio kartu su laivu krovinio, taip pat Bendrosios avarijos atveju apskaičiuojamas kaip krovinio sunaikinimo atveju.
11.7. Krovinys arba dalis krovinio laikomas sunaikintu, jeigu dėl draudiminio įvykio krovinio netenkama arba jis visiškai praranda savo kokybę, jo negalima panaudoti pagal paskirtį bei netikslinga remontuoti.
11.8. Laivas laikomas dingusiu, jeigu nuo jo planuoto atvykimo į paskirties vietą momento praėjo 60 parų (Europos vidaus vandenyse   30 parų) ir iki prašymo išmokėti draudimo išmoką pateikimo dienos nebuvo gauta jokių žinių apie dingusį laivu gabentą apdraustą krovinį. Jeigu to priežastimi yra karas ar karui prilygstantys įvykiai, tai šis terminas pratęsiamas iki 6 mėnesių.
11.9. Į draudimo išmoką taip pat įskaičiuojamos perkrovimo, laikino sandėliavimo, papildomos išlaidos, susijusios su apdraustojo krovinio transportavimu po draudiminio įvykio, tačiau visais šiame punkte nurodytais atvejais ne didesnės nei 20% apdrausto krovinio draudimo sumos.
11.10. Apskaičiuojant draudimo išmoką pagal draudimo sutartį, sudarytą vienkartiniams pervežimams, draudimo išmokos dydis yra lygus apdrausto vežamo krovinio draudimo sumos ir jo vertės santykiui, padaugintam iš patirtos žalos dydžio.
11.11. Jeigu Draudėjas yra sudaręs vežamų krovinių draudimo sutartis daugiau nei su viena draudimo įmone, tai draudimo išmoką kiekviena draudimo įmonė moka proporcingai, neviršydama bendro nuostolio dydžio.
11.12. Nustatant nuostolių dydį Draudikas neatlygina išlaidų, susijusių su numatomu pelnu, pridedamąja verte, muitu, pervežimu ar kitomis išlaidomis, jeigu tos išlaidos buvo įskaičiuotos į krovinio vertę, bet atsitikus draudiminiam įvykiui dar neatsirado.
11.13. Būtinos išlaidos, Draudėjo turėtos mažinant žalą ar  žalos išvengimo arba mažinimo išlaidos, kurios atsiranda vykdant raštiškus Draudiko nurodymus, atlyginamos proporcingai draudimo sumos ir draudimo vertės santykiui, neatsižvelgiant į tai, kad išlaidos kartu su žalos dydžiu viršija draudimo sumą.  Draudikas atleidžiamas nuo žalos atlyginimo, jeigu žala atsirado dėl to, kad Draudėjas sąmoningai nesiėmė jam prieinamų protingų priemonių šiai žalai sumažinti ar išvengti.
12. Draudimo išmokos išmokėjimas

12.1. Už sugadintą, sunaikintą, pavogtą krovinį draudimo išmoka išmokama Draudėjui arba jo įgaliotam asmeniui.
12.2. Draudimo išmoka išmokama mokėjimo pavedimu.
12.3. Draudimo išmoka fiziniam asmeniui privalo būti išmokėta ne vėliau kaip per 7 dienas, o juridiniam asmeniui – ne vėliau kaip per 15 dienų nuo tos dienos, kai gaunama visa informacija, reikalinga nustatant draudiminį įvykį, jo aplinkybes ir pasekmes bei draudimo išmokos dydį. Mokant draudimo išmoką, išskaičiuojamos nesumokėtos draudimo įmokos. Jei Draudikas nesilaiko draudimo išmokos išmokėjimo termino, tai moka 0,02% dydžio delspinigius nuo laiku neišmokėtos sumos už kiekvieną uždelstą darbo dieną, bet ne daugiau 25% neišmokėtos draudimo išmokos. Krovinio vagystės atveju  - per 7 dienas nuo teismo sprendimo baudžiamojoje byloje, kuriuo patvirtinamas vagystės faktas, įsiteisėjimo.
12.4. Draudikas gali atidėti draudimo išmokos mokėjimą, jeigu nesibaigęs parengtinis tyrimas arba teismo procesas, susijęs su draudiminiu įvykiu.
12.5. Draudikas, išmokėjęs draudimo išmoką, prilygstančią apdrausto krovinio vertei, Draudikui ir Draudėjui susitarus, įgyja šio turto savininko teises.
12.6. Jeigu Draudėjui sugrąžintas pavogtas krovinys, tai jis privalo sugrąžinti Draudikui už tą krovinį gautą draudimo išmoką, iš jos atskaičiavus sugrąžinto krovinio remonto bei sutvarkymo išlaidas, susijusias su krovinio vagyste.
12.7. Draudikas neturi teisės:
12.7.1. išmokėti draudimo išmoką ar atsisakyti ją išmokėti, neįsitikinęs draudiminio įvykio buvimu;
12.7.2. atsisakyti išmokėti draudimo išmoką, nepatikrinęs visos jam prieinamos informacijos.
12.8. Jei įvykis yra draudiminis, o Draudėjas ir Draudikas nesutaria dėl draudimo išmokos dydžio, Draudėjo pageidavimu Draudikas privalo išmokėti sumą, lygią šalių neginčijamai draudimo išmokai, jei tikslus žalos dydžio nustatymas užsitęsia ilgiau kaip 3 mėnesius.
12.9. Draudikas privalo įrodyti aplinkybes, atleidžiančias jį nuo draudimo išmokos išmokėjimo ar suteikiančias teisę sumažinti draudimo išmoką.
12.10. Draudikas, atsisakydamas mokėti arba sumažindamas draudimo išmoką dėl to, jog Draudėjas pažeidė draudimo sutarties sąlygas, privalo įvertinti Draudėjo kaltę, draudimo sutarties sąlygų pažeidimo sunkumą, jo priežastinį ryšį su draudiminiu įvykiu, žalos, atsiradusios dėl pažeidimo, dydį.
12.11. Draudikas, išmokėjęs draudimo išmoką, įgauna teisę reikalauti išmokėtos sumos  iš atsakingo už padarytą žalą asmens (subrogacija). Draudėjas (naudos gavėjas) privalo perduoti Draudikui visą informaciją, kuri yra būtina, kad Draudikas tinkamai įgyvendintų jam perėjusią reikalavimo teisę. Jeigu Draudėjas (naudos gavėjas) atsisakė savo reikalavimo teisės arba ją įgyvendinti tapo negalima dėl Draudėjo (naudos gavėjo) kaltės, tai Draudikas atleidžiamas visiškai ar iš dalies nuo draudimo išmokos mokėjimo ir turi teisę reikalauti, kad būtų grąžinama jau išmokėta išmoka.
13. Draudimo sutarties šalių tarpusavio įsipareigojimai

13.1. Draudikas privalo:
13.1.1. prieš sudarant draudimo sutartį supažindinti Draudėją su pagrindine informacija apie šias taisykles bei su pačiomis taisyklėmis, įteikti jų kopiją, apskaičiuoti pagal Draudėjo apie krovinį pateiktą informaciją draudimo įmokas ir nurodyti draudimo sąlygas, kad Draudėjas galėtų įvertinti savo poreikius ir pasirinkti tinkamiausią draudimo variantą;
13.1.2. sudarius draudimo sutartį, išduoti Draudėjui polisą;
13.1.3. įvykus draudiminiam įvykiui, išmokėti draudimo išmoką Draudėjui arba tretiesiems asmenims, turintiems į ją teisę tokia, tvarka ir sąlygomis, kurios reglamentuojamos taisyklių 11 punkte;
13.1.4. neskelbti informacijos, gautos jam vykdant draudimo veiklą, apie Draudėją, apdraustą asmenį ar naudos gavėją, jų sveikatos būklę ir turtinę padėtį, išskyrus įstatymų nustatytas išimtis.
13.2.  Draudėjas privalo:
13.2.1. prieš sudarant draudimo sutartį, pateikti Draudiko nustatytą informaciją apie norimą apdrausti vežamą krovinį. Draudėjas, pateikdamas Draudikui prašymą, užtikrina pateiktų duomenų teisingumą bei prisiima atsakomybę už melagingų ar neteisingų duomenų pateikimą;
13.2.2. Draudėjas, sudarydamas draudimo sutartį bei jos galiojimo metu, privalo suteikti Draudikui informaciją apie kitas sudarytas ar ketinamas sudaryti to paties objekto (krovinio) draudimo sutartis;
13.2.3. laiku mokėti draudimo įmokas;
13.2.4. Draudėjas ne vėliau kaip per 3 dienas (išskyrus švenčių ir poilsio dienas) nuo to momento, kai apie tokias aplinkybes jam tapo žinoma, raštu informuoti Draudiką apie rizikos padidėjimą, kuris atsirado po draudimo sutarties sudarymo. Draudimo rizikos padidėjimo atvejai yra šie:
13.2.4.1. krovinio išsiuntimo uždelsimas;
13.2.4.2. nukrypimas nuo draudimo sutartyje arba Draudėjo prašyme sudaryti draudimo sutartį nurodyto maršruto;
13.2.4.3. krovinio pervežimo atidėjimas arba sustabdymas ilgesniam nei 24 valandų periodui;
13.2.4.4. perkrovimo, iškrovimo ar paskirties punktų pakeitimas;
13.2.4.5. krovinio perkrovimas į kitą transporto priemonę ar ją keičiant;
13.2.4.6. krovinio pervežimas ne ta transporto priemone, kuri nurodyta Draudėjo prašyme draudimo sutarčiai sudaryti;
13.2.4.7. krovinio pervežimo būdų pakeitimas;
13.2.4.8. krovinio pakrovimas ant denio;
13.2.4.9. krovinio palikimas ne jo paskirties vietoje, jei to nėra numatyta draudimo sutartyje.
13.2.5. įvykus draudiminiam įvykiui, nedelsiant imtis visų galimų priemonių gelbėti žmones, krovinį ir kitą turtą, siekiant pašalinti priežastis, galinčias didinti nuostolius. Jei nebuvo imtasi reikiamų priemonių žmonėms ir kroviniui gelbėti, dėl to susidariusi papildoma žala neatlyginama;
13.2.6. kiekvienu atveju apie draudiminį įvykį nedelsiant pranešti policijai, kitoms pagal draudiminio įvykio rūšį kompetentingoms institucijoms (priešgaisrinei apsaugai, atitinkamiems teisėtvarkos organams, medicinos įstaigai ir pan.), bendradarbiauti su policijos ir kitų kompetentingų institucijų darbuotojais, pateikiant visą turimą informaciją, leidžiančią sumažinti nuostolius, sulaikyti ar nustatyti kaltininkus.
13.2.7. apie įvykusį draudiminį įvykį ne vėliau kaip per 24 valandas po draudiminio įvykio raštu pranešti Draudikui ir vykdyti tolimesnius Draudiko nurodymus;
13.2.8. pateikti Draudikui dokumentus, įrodančius, jog apdraustas krovinys priklauso jam nuosavybės teise arba buvo kitaip teisėtai valdomas, tam pateikdamas konosamentus, važtaraščius ir kitus krovinių vežimo dokumentus, suteikiančius Draudėjui teisę tvarkyti krovinį;
13.2.9. apdraudžiant frachtą pateikti partijos čarterį ir konosamentus;
13.2.10. patvirtinti draudiminio įvykio faktą šiais dokumentais:
13.2.10.1. kai krovinys buvo pervežamas jūros transportu - jūrų protestu, išrašu iš laivo žurnalo ir kitais oficialiais aktais, kuriuose yra nurodytos draudiminio įvykio priežastys;
13.2.10.2. laivui dingus be žinios - tiksliomis žiniomis apie laivo išvykimą iš krovinio išsiuntimo vietos, o taip pat apie jo neatvykimą į paskirties vietą per laikotarpį, kuriam praėjus laivas pripažįstamas dingusiu be žinios (taisyklių 11.8 punktas);
13.2.10.3. pagrindžiant savo pretenzijas dėl nuostolių dydžio, pateikti šiuos dokumentus:
13.2.10.4. krovinio apžiūros avarinių komisarų aktus;
13.2.10.5. ekspertizės įvertinimo aktus ir kitus dokumentus, sudarytus pagal vietovės, kurioje buvo patirti nuostoliai/žala, įstatymus ir tvarką;
13.2.10.6. sąskaitas faktūras, važtaraščius, konosamentus ir kitus krovinių vežimo dokumentus, kurie pateisina ir patvirtina patirtas išlaidas.
13.3. Sumažėjus draudimo rizikai, Draudėjas turi teisę reikalauti sumažinti draudimo įmoką. Tokiu atveju draudimo įmoka perskaičiuojama pagal Draudiko patvirtintus ir galiojančius pervežamų krovinių draudimo įmokų tarifus.
13.4. Draudėjas yra atsakingas už teisingų duomenų pateikimą apie draudiminį įvykį.
13.5. Draudikas LR teisės aktų nustatyta tvarka, turi teisę perleisti savo teises ir pareigas kitam Draudikui.
Jei Draudėjas nesutinka su draudimo sutarties perleidimu, draudimo sutartis nutraukiama ir Draudėjui grąžinama draudimo įmoka už nepanaudotą draudimo sutarties galiojimo laikotarpį.
13.6.  Šalių pareiga yra neplatinti konfidencialios informacijos, gautos sudarant draudimo sutartį, kaip antrai šaliai, taip ir tretiesiems asmenims, taip pat panaudoti ją prieš antros šalies interesus.

 
14. Draudimo sutarties nutraukimo, pakeitimo, pasibaigimo tvarka ir terminai

14.1. Draudimo sutartis gali būti nutraukta prieš joje nustatytą jos galiojimo terminą, jeigu po sutarties įsigaliojimo išnyko galimybės įvykti draudiminiam įvykiui arba draudiminė rizika išnyko dėl aplinkybių, nesusijusių su draudiminiu įvykiu (draudimo objektas žuvo dėl priežasčių, nesusijusių su draudiminiu įvykiu ir kt.). Šiuo pagrindu draudimo sutartis gali būti nutraukta, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas  gavus Draudėjo pranešimą apie minėtų aplinkybių atsiradimą.
14.2. Jeigu draudimo sutartis nutraukiama 14.1. punkte nustatytu pagrindu, Draudikas turi teisę į dalį draudimo įmokos, kuri yra proporcinga draudimo sutarties galiojimo terminui.
14.3. Draudėjas turi teisę nutraukti draudimo sutartį bet kokiu atveju, įspėjęs raštiškai  Draudiką ne vėliau kaip prieš vieną mėnesį iki numatytos draudimo sutarties nutraukimo datos.
14.4. Kai draudimo sutartis nutraukiama Draudėjo iniciatyva, Draudėjui grąžinamos draudimo įmokos už likusį draudimo sutarties galiojimo laiką, išskaičiavus draudimo sutarties sudarymo ir vykdymo išlaidas (iki 40% nuo grąžintinos draudimo įmokos dalies) bei pagal tą draudimo sutartį mokėtas draudimo išmokas.
14.5. Kai draudimo sutartis sudaroma trumpesniam negu vienas mėnuo laikotarpiui, Draudėjas  turi teisę nutraukti draudimo sutartį, raštiškai įspėjęs Draudiką ne vėliau kaip prieš tris darbo dienas iki numatytos draudimo sutarties nutraukimo datos.
14.6. Draudimo sutartis pasibaigia:
14.6.1. jei Draudikas sumoka visas draudimo sutartyje numatytas draudimo išmokas arba kai kelių išmokėtų draudimo išmokų suma pasiekia draudimo sutartyje nurodytą draudimo sumą;
14.6.2. jei pasibaigia draudimo sutartyje nustatytas draudimo sutarties galiojimo terminas.
14.7. Draudikui sumokėjus dalį draudimo išmokos, jo prievolė pagal tą pačią draudimo sutartį lieka galioti likusiai draudimo sumos daliai, jei ko kito nenumato draudimo sutartis.
14.8. Draudimo sutarties sąlygos gali būti papildytos ar pakeistos tik rašytiniu Draudiko ir Draudėjo susitarimu.

15. Ginčų tarp Draudėjo ir Draudiko sprendimo tvarka

15.1. Nepavykus išspręsti ginčų, kilusių tarp Draudėjo ir Draudiko derybų būdu, jie sprendžiami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.



Generalinis direktorius Arnis Zekunde

Aukštyn

© BTA DRAUDIMAS, 2005